Pogoria - legenda żaglowca

pogoria-legenda-zaglowca-okladka.jpg

Pogoria - legenda żaglowca

Krzysztof Romański

Z okazji jubileuszu 40-lecia Pogorii ukazała się ciekawa książka, "POGORIA - LEGENDA ŻAGLOWCA", autorstwa Krzysztofa Romańskiego z Gdyni.

Wydawcą książki, zawierającej wywiady z „ludźmi Pogorii” jest Wydawnictwo NAUTICA.


Recenzja:

Pogoria  przez 40 lat jest kuźnią zarówno charakterów młodych Polaków, jak i oficerskiej i kapitańskiej kadry żeglarskiej. Statek, który pod żaglami dotarł do Antarktydy. Wielokrotny uczestnik regat The Tall Ships Races i imprez żeglarskich na całym świecie. Przez pokład Pogorii przewinęło się ponad 30 tysięcy, w większości młodych żeglarzy. 23 stycznia br. minęła czterdziesta rocznica wodowania żaglowca. 1 czerwca to czterdziesta rocznica wciągnięcia pierwszej bandery.

Książka jest spojrzeniem na cztery dekady Pogorii oczami osób, które uczestniczyły w jej powstaniu, pływały na niej, tworzyły i tworzą jej niepowtarzalny klimat. Autor rozmawia z postaciami dla tego żaglowca istotnymi, ważnymi również dla polskiego żeglarstwa i mającymi już swoje miejsce w historii – m.in. inżynierem Zygmuntem Choreniem, kpt. Krzysztofem Baranowskim, dyrektorem biura STAP p. Markiem Klebanem, kpt. Joanną Pajkowską, czy kpt. Januszem Zbierajewskim. Porusza tematy od pomysłu, projektu i budowy żaglowca, przez jego słynne rejsy - szkoły pod żaglami, wyprawę na Antarktydę, podróż dookoła świata. Wraz z rozmówcami przygląda się też trudnym momentom: walce o przetrwanie Pogorii po zmianie systemu, jej wypadkom na morzu, aresztowaniu w Izraelu.

Książka jest skarbnicą anegdot i nieznanych dotąd faktów. Czytelnik dowie się m.in. jaką rolę w postaniu żaglowca odegrał Jan Paweł II i w jaki sposób Pogoria stała się promem.



Autorem książki jest Krzysztof Romański – dziennikarz, reporter, fotograf, pasjonat żaglowców. Pogoriowicz, który pracował przy organizacji The Tall Ships Races w Gdyni – w 2003 r. jako oficer łącznikowy, a w latach 2009 i 2011 już jako sekretarz generalny. Pomysłodawca organizacji zlotu żaglowców w 40. rocznicę pierwszej Operacji Żagiel w Polsce. Operacja Żagle Gdyni 2014 odbyła się według jego koncepcji i pod jego kierownictwem. Autor albumów fotograficznych: „Gdynia – słoneczne miasto pod żaglami” (2010) oraz „Wszystkie żagle prowadzą do Gdyni” (2012). Pływał na żaglowcach: „Gloria”, „Juan Sebastian de Elcano”, „Eagle” i oczywiście na „Pogorii”. Był korespondentem „Gazety Wyborczej” z pokładu „Daru Młodzieży” w Rejsie Niepodległości dookoła świata. Relacjonował dla polskich mediów regaty The Tall Ships Races i Velas Latinoamerica. Założył i prowadzi portal żaglowce.info


 

Książkę można nabyć przez internet w wydawnictwie NAUTICA